Замовлення пристрою
Заповніть форму, та отримайте посилання для замовлення пристрою.
200 characters left

Індикатор нітратів на ATmega32

У статті описано простий цифровий індикатор нітратів, виконаний на мікроконтролері ATmega32 та дисплеї від мобільного телефону Nokia3310.

Порівняно з вимірником нітратів ”СОЕКС”, що випускається серійно, розроблений прилад виводить результати вимірювань не в мг/кг, а в одиницях провідності (мкСм). Результати вимірювань по кожному продукту заносяться до енергонезалежної пам'яті мікроконтролера. Після накопичення статистики за результатами вимірів будується гістограма, за якою оцінюється вміст нітратів у кожному конкретному випадку.

Переглянувши з десяток різних форумів, було з'ясовано, що цей прилад є кондуктометр, тобто, вимірювач електропровідності. Жодних іоноселективних електродів у ньому немає. Розробники приладу, вимірюючи провідність овочів та фруктів, дійшли висновку, що відношення кількості нітрат-іонів до загальної кількості іонів має постійну пропорцію. Зі збільшенням нітратів збільшується зміст та інших іонів, зі зменшенням – зменшується. Але в середньому ця пропорція приблизно постійна і для кожного овочів чи фруктів вона своя. Грунтуючись на даному принципі, і було розроблено "СОЕКС" - прилад, який просто вимірює електропровідність. Але з урахуванням коефіцієнтів для різних овочів, внесених на згадку про прилад, він показує кількість нітратів. Йому не потрібні нітратоселективні електроди, тому що він розрахований лише на овочі, фрукти та сире м'ясо. Якщо провідність низька, то продукті мало всіх іонів, зокрема і нітратів. Тому для побутового застосування він цілком себе виправдовує, чого не скажеш про явно завищену ціну, хоча розробникам слід віддати належне за виконану велику роботу зі зіставлення вмісту нітратів у кожному продукті (а їх більше 30) його провідності.

З радіоаматорських розробок такого напряму було знайдено лише індикатор нітратів Колесника А.С. [1]. Цей прилад дуже простий, складається з одного елемента живлення 1,5В, декількох резисторів, щупів і стрілочного індикатора від портативного магнітофона. За принципом дії – це власне вимірювач опору. Незважаючи на свою простоту та дешевизну, цей індикатор, на мій погляд, має кілька суттєвих недоліків. По-перше, вимірювання опору відбувається на постійному струмі, викликаючи процес електролізу в продукті, що перевіряється. Мало того, що нові речовини, що утворюються в процесі електролізу, спотворюють результат вимірювання, так ці речовини можуть потрапити в організм після вживання перевіреного продукту! Та й самі електроди щупа, виконані зі сталевих швейних голок, будуть корозії в процесі електролізу. Другий недолік даного індикатора нітратів полягає в необхідності ручного накопичення статистики результатів вимірювань по кожному типу продукту, що перевіряється, після чого отримана таблиця стає невід'ємною частиною індикатора, тобто. її потрібно буде завжди тримати під рукою, і можливо, іноді редагувати, додаючи нові товари. По-третє, шкала стрілочного приладу як вимірювача опорів нелінійна. Яка характеристика шкали виходить в оцінці концентрації нітратів – незрозуміло. Отже оцінити, скільки разів вміст нітратів в одному продукті більше, ніж в іншому, важко.

Тому в автора і виникло бажання розробити власний недорогий індикатор нітратів на доступній елементній базі, вільний від зазначених недоліків. Вимірювання повинно проводитися на змінному струмі, показання виводитись безпосередньо в одиницях провідності (См), а статистика проведених вимірювань по кожному виду продукту повинна зберігатися в пам'яті приладу.

В результаті вийшов простий індикатор нітратів з наступними характеристиками:

  • - межі вимірювання провідності, мкСм............................15,3÷3846;
  • індикація................................................ ......................графічний РКІ (48x84);
  • Число продуктів у пам'яті............................................. ....30+6 користувацьких;
  • таймер вимкнення............................................... ...........1, 2, 3, 5 хв, Вимк.;
  • таймер підсвічування ............................................... ..............10,15,20,30,45,60 сек, Вимк.;
  • напруга живлення, В............................................. ........3,0÷4,2 (Li-Ion акумулятор);
  • споживаний струм без підсвічування, мА ...................................2,4;
  • споживаний струм з максимальною яскравістю підсвічування, мА....14;
  • звуковий супровід натискання кнопок ............................ відключається;
  • Габаритні розміри, мм............................................. ........90х50х16;
  • вага разом з акумулятором, г........................................... 65.

У розробленому приладі передбачено перевірку наступних продуктів:

Абрикос, кавун, банан, баклажан, виноград, груша, зелень, диня, капуста рання, капуста пізня, кабачок, картопля, полуниця, цибуля ріпчаста, цибуля зелена, манго, морква рання, морква пізня, м'ясо свіже, нектарин, огірок, перець солодкий, персик, помідор, редька, редька, салат, буряк, хурма, яблуко.

Додатково передбачено 6 продуктів з можливістю введення назви кожного продукту з 8 символів.

Принципова електрична схема приладу

 

Живлення схеми здійснюється від літієвого акумулятора GB1 через ключ на транзисторах VT4, VT5 та стабілізатор +3В DA1 TPS76330. При натисканні кнопки включення SB1 відкривається транзистор VT4 і напруга живлення через DA1 надходить на мікроконтролер DD3 ATmega32A, який виставляє лог.1 лінії PA2. Транзистор VT5, що відкрився, утримує VT4 у відкритому стані після відпускання кнопки SB1. Ця ж кнопка через діод VD4 підключена до лінії PB2 МК, сконфігурованої як вхід з резистором, що підтягує. При відтиснутій кнопці SB1 на лінії PB2 МК буде присутній лог.1, а при натисканні кнопки SB1 - лог.0, що служить сигналом про необхідність вимикання живлення. МК знімає напругу, що відмикає транзистор VT5, з лінії PA2, після чого VT5 закривається. Після відпускання кнопки SB1 закривається і VT4, повністю знеструмлюючи схему.

Для зарядки акумулятора використовується міні-USB роз'єм X1, ключі на VT2, VT3, резистор R7, що гасить, і датчик D1, VT1 присутності напруги на контактах 1-5 X1. За наявності напруги зарядки +5В відкривається D1, VT1, і лінії PB1 МК, сконфігурованої як вхід з підтягуючим резистором, з'являється бал 0. У свою чергу МК виставляє лог.1 лінії PB0, відкриваючи ключі VT2, VT3. Струм зарядки не стабілізований, його максимальне значення визначається переважно опором резистора R7 і при його опорі 10 Ом не перевищує 130 мА при розрядженому акумуляторі. Контроль напруги зарядки здійснюється МК PA4 через дільник R25, R26. Після досягнення напруги на акумуляторі +4.15 В зарядка припиняється, МК знімає напругу, що управляє, з ключів VT2…VT5 і прилад вимикається. Заряджання можливе лише у включеному стані приладу. Це невелика плата за простоту схеми та відсутність окремих спеціалізованих мікросхем для заряджання літієвих акумуляторів.

Під час роботи пристрою напруга акумулятора періодично вимірюється по лінії PA4 МК через дільник R25, R26. Для захисту акумулятора від глибокої розрядки при зниженні напруги нижче 3,0 В живлення приладу автоматично вимикається, якщо було вимкнено підсвічування. В іншому випадку проводиться послідовне зменшення яскравості підсвічування з вимірюванням напруги акумулятора після кожного кроку.

МК DD3 тактується від внутрішнього RC-генератора частотою 2 МГц. Для формування напруги змінного струму для перевірки продуктів використано таймер-лічильник 0 МК. На лінії PB3 МК формується меандр із частотою 7,8125 кГц і через R11 подається на керуючі входи S мікросхем DD1, DD2 SN74LVC1G3157. Це досить потужні (струм комутації до 100 мА) швидкодіючі ключі, виконані в малогабаритному корпусі SOT-23-6 та мають типовий опір відкритого каналу 6 Ом. При низькому рівні логічного сигналу на керуючому виводі "S" висновок "A" мікросхеми з'єднується з виведенням "B1", а при високому - з виводом "B2". Мікросхема DD1 використана як повторювач напруги. З її виведення "A" прямокутні імпульси частотою 7,8125 кГц через розділовий конденсатор C2, що відсікає постійну складову, надходять на роз'єм X2, призначений для підключення щупів. Опір продукту, що перевіряється, є верхнім плечем дільника, опір резистора R1 - нижнім. Імпульси R1 через розділовий конденсатор C1 надходять на синхронний детектор, виконаний на комутаторі DD2. З навантаження синхронного детектора R10 випрямлену напругу через фільтр C6, R13, C9 надходить на вхід АЦП МК (лінія PA2). Як джерело опорної напруги для АЦП використаний вбудований МК ІОН на 2,56В. Обчислення провідності продукту, що перевіряється, здійснюється програмною обробкою виміряної напруги.

Графічний РКІ H1 від дисплея Nokia-3310 підключений до ліній апаратного інтерфейсу SPI МК PB5(MOSI), PB6(MISO), PB7(SCK), а також до ліній PD4(CE) та PD5(Reset). Живиться РКІ напругою +3В через резистор R19. На елементах R27, R28, DA3 виконано обмежувач напруги +3,3В. Він перешкоджає надходженню підвищеної напруги живлення на РКІ при подачі напруги +5В від програматора в режимі внутрішньосхемного програмування МК через роз'єм X3. Резистори R17, R18 спільно з внутрішніми діодами РКІ також виконують захисну функцію ліній SCK, SDIN у цьому режимі. Використання звичайного стабілітрона замість регульованого DA3 призвело до збільшення споживаного струму в робочому режимі, т.к. при напрузі +3В через звичайний стабілітрон на 3,3В вже протікатиме деякий струм.

Для підсвічування РКІ використано чотири окремих білих світлодіоди HL1…HL4, т.к. вбудованого підсвічування в застосованому РКІ не передбачено. Для регулювання та стабілізації струму підсвічування застосовано стабілізатор струму, керований напругою. Він виконаний на елементах R21, R23, R24, DA2, VT6. Керуюча напруга знімається з лінії PD7 МК, сконфігурованої як вихід ШІМ таймера-лічильника 2, і через фільтр R20, C16 надходить на виведення керованого стабілізованого DA2 TL431A. Струм стабілізації Iст обчислюється наступним чином: Iст = (Uупр-Uref) / R21, де Uупр - напруга на виводі DA2, Uref = 2,495В - напруга внутрішнього ІОН TL431A, R21 = 10 Ом. Таким чином, Iст = (Uупр-2,495) / 10, А. Живлення на стабілізатор струму подається безпосередньо від акумулятора через ключ VT4, т.к. падіння напруги на білих світлодіодах перевищує 3 ст.

Друкована плата приладу виготовлена з одностороннього фольгованого склотекстоліту. Плата розроблялася під стандартний пластмасовий корпус розміром 90х50х16мм.Вид друкованої плати корпусі з боку установки вивідних елементів.

Деталі та можлива заміна.

Полярні конденсатори C2, C4, C7, C11, C15 застосовані танталові SMD типорозміру A. Інші конденсатори - керамічні SMD типорозміру 0805.

Всі резистори також у SMD виконанні. R7 – типорозміру 2512, R11, R13 – 1206, решта резистори – типорозміру 0805. Резистор R1 бажано використовувати з допуском ±0,5%.

Дроселі L1 ... L3 - SMD типорозміру 0805.

Стабілітрон VD1 - BZV55-C4V7 можна замінити аналогічним на напругу 4,7 В SMD корпусі SOD-80.

Захисний стабілітрон VD2 BZV85-C5V6 можна замінити аналогічним одноватним стабілітроном на напругу 5,6 В в корпусі DO-41.

Транзистор VT1 можна використовувати з серії BC846…BC848.

Транзистори VT3, VT5 2N7002 можна замінити BSS138. У крайньому випадку можна використовувати біполярні із серії BC846…BC848, збільшивши опір резисторів R9, R15 до 22…100 кОм. Але в цьому випадку дещо збільшиться споживаний пристроєм струм.

Транзистор VT4 IRLML6401 можна замінити на IRLML6402, правда останній має більший опір відкритого каналу стоків.

Транзистор VT6 BC807-40 можна замінити BC856…BC858.

Мікросхему лінійного стабілізатора DA1 TPS76330 можна замінити аналогічним стабілізатором на 3 з серії Low-Dropout в корпусі SOT-23-5, наприклад MIC5219-3.0. У разі на платі необхідно встановити конденсатор C13 0805 на 470 пФ.

Мікросхеми DA2, DA3 можна використовувати із серії TL431 у корпусі SOT-23-3. Літерний індекс після назви TL431 не є критичним.

Мікроконтролер DD3 ATmega32A-AU можна застосувати із застарілої серії ATmega32, ATmega32L у корпусі TQFP-44. У цьому випадку дещо зросте споживаний приладом струм.

Графічний індикатор H1 - LPH-7779-H від мобільного телефону Nokia 3310 з роздільною здатністю 84х48 пікселів. У програмі МК передбачено використання як оригінального РКІ, так і китайського виробництва.

Для підсвічування індикатора використано 4 білі яскраві SMD-світлодіоди типорозміру 0805. Характеристики придбаних світлодіодів, на жаль, залишилися не відомими.

Як BA1 використаний п'єзовипромінювач FML-20T. Його можна замінити аналогічним діаметром 20 мм.

Запобіжник FU1 - вивідний MFR-025, 60V, що самовідновлюється. Можна використовувати аналогічний струм 0,1…0,25 А.

Кнопки тактові SB1 ... SB5 - 4-х вивідні розмірами 6х6х7, 5мм.

Для підключення щупів використано роз'єм X2 CKX-3.5-05 – під стандартний аудіо штекер, 3,5 мм, стерео.

Як роз'єм для програмування МК X3 використана вилка на плату кутова WSR-6 з кроком 2мм.

Аналогічна пряма вилка на 2 контакти використана для підключення акумулятора. Запаюється з боку друку.

Акумулятор GB1 - фірми TDT ємністю 380 мА · год з габаритними розмірами 36,5 х39х4 мм, що використовується в MP3-плеєрах, або аналогічний з відповідними габаритами.

Виготовлення.

Друкована плата виготовлена за лазерно-прасною технологією. Під SMD-світлодіоди для підсвічування дисплея просвердлені 4 отвори діаметром 1,7 мм. Самі світлодіоди встановлюються з боку друкованих провідників кристалом у просвердлені отвори. Для зручності складання SMD-елементи встановлюються в першу чергу, вивідні – у заключній стадії складання.

Дисплей перед установкою трохи допрацьовується - видаляються зайва пластмаса по контуру, як показано на рис.4, а висновків акуратно припаюються тонкі провідники МГТФ-0,1 і розпаюються у відповідні точки плати. Кріпиться індикатор до плати за допомогою невеликих гвинтів-саморізів або, у крайньому випадку, дроту лудженого.

П'єзовипромінювач підпаюється до контактних майданчиків плати за допомогою тонких проводів МГТФ-0,1 та кріпиться двостороннім скотчем над мікроконтролером.

У корпусі приладу прорізаються отвори під дисплей, кнопки та роз'єми. На принтері (краще кольоровому) роздруковується наклейка і ламінується з лицьового боку прозорим скотчем, після чого наклеюється двостороннім скотчем на передню кришку корпусу. Роздруковані кнопки на наклейці мають збігатися з штовхачами тактових кнопок. Окремі ковпачки для кнопок не потрібні, натискання здійснюється через наклейку.

Акумулятор прикріплюється до внутрішньої поверхні корпусу за допомогою двостороннього скотчу.

 

 Для виготовлення щупів використаний стерео аудіоштеккер 3,5 мм із пластмасовим корпусом та дві сталеві швейні голки діаметром 0,6 мм. Для твердості конструкції голки запаяні на невеликій фольгованій платі діаметром 6,5 мм, в якій просвердлені два отвори ø0,6 мм з відстанню 3 мм і прорізана смужка фольги між ними. Голки мають бути паралельні з відстанню між ними 3 мм. Одна з голок припаює до центрального контакту штекера, друга - до загального. Пластмасовий корпус штекера обрізається до одержання робочої довжини голок 12-13 мм.

Для захисту щупів під час транспортування та зберігання на виступ пластмасової частини роз'єму надягає відповідний за розміром ковпачок від авторучки..

Програма для МК написана мовою Сі серед WinAVR-20060125.

Програмування мікроконтролера здійснювалося за допомогою програматора PonyProg, до якого виготовлений перехідник з частиною роз'єму WSR-6. Залежно від застосованого індикатора використовується файл Ind_nitr.hex для оригінального або Ind_nitr_China.hex для китайського РКІ. Підключення акумулятора для програмування МК не потрібне. Після програмування МК необхідно встановити такі фьюзи:

CKSEL3=CKSEL2=CKSEL0=0 (Внутр.RC-генератор 2 МГц),

CKOPT=1,

BODEN=SUT1=SUT0=0 (Схема BOD Ures<2,7В),

EESAVE=0 (заборона стирання EEPROM програматором).

Для PonyProg "0" означає, що галочки встановлені.

Увімкнення та налаштування.

Перше включення бажано проводити, подавши напругу живлення від джерела, що регулюється, з вбудованим захистом по струму. Натиснувши на кнопку включення і повільно підвищуючи напругу живлення від 0 до 4,2 В, необхідно контролювати струм, що споживається пристроєм, який не повинен перевищувати 15 мА. В іншому випадку необхідно знайти та усунути причину підвищеного споживання.

Також необхідно проконтролювати напругу +3В на виході стабілізатора DA1. Якщо все в нормі, можна підключати акумулятор і починати налаштування.

Якщо використовується китайський дисплей, при першому вмиканні необхідно в першу чергу налаштувати контрастність РКІ.

Після натискання кнопки живлення лунає звуковий сигнал і на екрані на 1,5 секунди виводиться заставка.

Якщо продовжувати утримувати кнопку увімкнення, заставка буде виводитись, поки кнопка не буде відпущена. Після цього з'явиться головне меню.

У верхньому правому куті відображається символ батареї, який показує рівень заряду акумулятора. У самому низу виводиться напруга акумулятора у вольтах.

Переміщення між пунктами основного меню здійснюється кнопками “▲”, “▼”. Вхід до пункту меню – кнопкою “►”. На екрані виводяться підказки про можливі варіанти навігації у вигляді трикутників-покажчиків.

Для регулювання контрастності РКІ необхідно увійти до пункту “Налаштування” та вибрати пункт “Контраст”.

Після натискання кнопки “►” порожній трикутник-підказка в кінці рядка “Контраст” зміниться на дві вертикальні стрілки.

Після цього можна змінювати контрастність зображення кнопками “▲” та “▼” (тільки для китайського дисплея).

Вихід із пункту регулювання контрастності – кнопкою “◄”.

За бажанням також можна налаштувати таймер вимкнення (час до відключення живлення після останнього відпускання натиснутої кнопки), яскравість підсвічування та час увімкненого підсвічування (після останнього відпускання натиснутої кнопки).

Після цього необхідно провести калібрування вимірювачів напруги батареї та провідності. Для цього в меню “НАЛАШТУВАННЯ” кнопкою “▼” потрібно змістити курсор ► у самий низ екрана та утримувати кнопку не менше 1,5 сек. На екрані виведеться меню "КАЛІБРУВАННЯ".

Після натискання кнопки “►” та входу в режим калібрування вимірювача напруги акумулятора, необхідно кнопками “▲” та “▼” виставити такі ж показання Uакк, як і напруга на акумуляторі, що вимірюється цифровим вольтметром.

Після цього, підключивши до щуп пристрою резистор з опором близько 1 ком, необхідно виставити в рядку Rx його відоме значення. Найкраще використовувати прецизійний резистор. У нижньому терміні меню вимірюваний опір автоматично перераховується у провідність Gx.

Вихід із меню “КАЛІБРОВКА” здійснюється кнопкою “▲”, а з меню “НАЛАШТУВАННЯ” – кнопкою “◄”.

На цьому налаштування індикатора нітратів вважатимуться закінченим.

Проведення вимірів.

Для проведення виміру необхідно в основному меню увійти в пункт "Вимірювання", після чого з'явиться вибір продукту.

Вибір потрібного продукту здійснюється кнопками “▲” та “▼”, вхід у режим виміру – кнопкою “►”.

Для проведення заміру необхідно встромити щупи приладу на всю довжину в продукт, що перевіряється, і короткочасно натиснути кнопку “►”.

Після успішного завершення вимірювання у третьому рядку екрана з'явиться пункт "Зберегти".

В іншому випадку, якщо виміряна провідність виходить за допустимі межі, замість виміряного значення провідності виведуться питання, а пункт “Зберегти” буде недоступний. Якщо не відпускати кнопку “►” після запуску процесу вимірювання, на екрані виводитиметься вимірювана провідність у реальному часі. Після відпускання кнопки “►” показання будуть зафіксовані.

Для збереження виміру необхідно перемістити курсор на рядок нижче, та натиснути на кнопку “►”.

На екран виведеться повідомлення про успішне збереження виміру.

Після цього оновляться показання максимуму та мінімуму, а лічильник вимірів збільшиться на одиницю.

Після накопичення кількох результатів вимірювань після назви продукту буде виведено відсоткове співвідношення вимірюваної провідності по відношенню до різниці (Макс-Мін).

Для перегляду статистики вимірів необхідно кнопкою “▼” перейти сторінку статистики.

Символ ▲ знизу шкали показує поточне положення вимірюваної провідності по відношенню до мінімуму та максимуму для вибраного продукту. Різниця між виміряними максимумом та мінімумом програмно розбивається на 20 рівних частин. Для кожного продукту в EEPROM пам'яті МК зарезервовано відповідно 20 однобайтних осередків, у яких зберігається статистика вимірів, а також 3 двобайтні осередки для зберігання мінімуму, максимуму провідності та кількості вимірів. На кожен продукт припадає 26 байт пам'яті EEPROM, на 30 продуктів – 780 байт, а з урахуванням ще 6-ти користувацьких продуктів з власними назвами – 984 байти з доступних 1024. У кожній з 20-ти осередків зберігається не величина провідності, а кількість вимірів , відповідне діапазону провідності кожної розбитої частини. Після чергового збереження виміру оновлюються відповідні 3 двобайтні осередки, а також проводиться перерахунок 20-ти осередків масиву статистики. Якщо виміряна величина потрапляє між вже наявними максимумом і мінімумом, то просто обчислюється номер комірки, що змінюється, і виробляється її інкремент. Якщо виміряна провідність більша за максимальну виміряну, то максимуму присвоюється поточна виміряна величина і проводиться перерозподіл даних у всіх 20-ти осередках. Аналогічна операція проводиться, якщо виміряна провідність виявляється меншою за мінімальну виміряну, тільки в цьому випадку мінімуму присвоюється поточна виміряна величина. У випадку, якщо в будь-якому осередку відбувається переповнення внаслідок великої кількості вимірів, то проводиться розподіл значень всіх осередків на 2. На загальну картину статистики це мало впливає, проте такий прийом дозволив обійтися лише внутрішньою пам'яттю EEPROM МК.

Для виведення кількості збережених вимірів у кожній із 20-ти частин використовується різна висота прямокутників гістограми, що виводиться на екрані. Таким чином, наочно видно статистику всіх вимірів по даному продукту і за положенням маркера поточного виміру можна судити про провідність (кількості нітратів) продукту, що перевіряється в порівнянні з раніше перевіреними.

За потреби можна очистити статистику вимірів для кожного продукту окремо. І тому натисканням кнопки “▼” необхідно перейти наступну сторінку.

Після натискання кнопки “►” з'явиться діалогове вікно.

Для підтвердження операції очищення необхідно натиснути кнопку “▲”, після чого на короткий час виведеться повідомлення, і на екрані з'явиться пункт меню.

Якщо вибрано один з продуктів, на сторінці очищення додатково буде виведений пункт редагування назви продукту.

Після входу до пункту редагування назви продукту з'явиться вікно.

Вибір потрібної позиції здійснюється кнопками “◄” та “►”, зміна символу у вибраній позиції – кнопками “▲” та “▼”.

Для загальної довідкової інформації за аналогією з “СОЕКС” у приладі є пункт меню “Норми ГДК”, увійшовши до якого можна подивитися допустимі стандартом норми граничної концентрації нітратів мг/к.

Перегортається список продуктів кнопками “▲” та “▼”.

Для заряджання акумулятора приладу необхідно при його увімкненому стані підключити зовнішнє джерело живлення 5В до USB роз'єму X1. Як зарядний пристрій можна використовувати ПК або ноутбук з USB роз'ємом. Розпаювання роз'єму стандартне. Сигнальні висновки не використані. Під час заряджання значок батареї набуває вигляду мережевої вилки.

Для переведення приладу назад у робочий режим достатньо знову натиснути кнопку увімкнення/вимкнення. Після завершення заряджання акумулятора живлення приладу повністю вимкнеться автоматично.

Таблиця

Продукт

Виміряна провідність, мкСм

  • Абрикос
  • Кавун
  • Кавун домашній
  • Банан
  • Груша
  • Капуста рання
  • Кабачок домашній
  • Картопля домашня
  • Полуниця
  • Аґрус домашній
  • Морква рання
  • Морква пізня
  • Огірок
  • Огірок домашній
  • Помідор
  • Помідор домашній
  • Буряк
  • Редиска
  • Черешня домашня
  • Яблуко
  • Яблуко домашнє
  • 386,0…840,3
  • 605,3…1416,4
  • 605,3…800,0
  • 347,5…372,3
  • 177,5…352,6
  • 493,6…507,1
  • 617,3…718,9
  • 611,2…874,9
  • 113,7…1314,1
  • 884,2…1078,3
  • 414,6…534,8
  • 357,5…718,3
  • 364,6…2049,5
  • 364,6…450,0
  • 350,2…1094,2
  • 350,2…500,0
  • 381,8…677,5
  • 371,4…2481,2
  • 286,1…470,5
  • 159,4…324,7
  • 159,4…190,0

Як видно з таблиці, для деяких домашніх та покупних продуктів різниця між мінімальною та максимальною провідністю становить до 6,7 разів. Абсолютними "рекордсменами" виявилися покупні огірки та редиска. Від них трохи відстають полуниця, помідори та кавуни.

Література

1) Індикатор нітратів. Є.С.Колесник. Конструктор №1-2001, стор.5, 6.

Автор: SSMix

Оригінал статті