Модуль керування десульфатором з регулюванням частоти та сили імпульсу, та відображенням параметрів на світлодіодному індикаторі.
Технічні характеристики
- Напруга живлення 12В
- Відображення напруги на АКБ при підключенні
- Відображення пікової напруги на АКБ під час роботи
- Частота імпульсів десульфатації 0.5-5 кГц з кроком 500 Гц
- Тривалість зарядного імпульсу 10-200 мкс з кроком 10 мкс
- Поріг відключення пристрою 5-12 В з кроком 0.1 В
Робота пристрою
Увімкнення десульфататора здійснюється короткочасним натисканням кнопки енкодера. При цьому сигнал низького рівня через діод VD3 відкриває транзистор VT4, напруга 12В з акумулятора надходить на стабілізатор. З виходу стабілізатора 5В приходить до мікроконтролера. Після ініціалізації мікроконтролера на виході PB2 з'являється сигнал високого рівня, який транзистором VT5 блокує транзистор VT4, не даючи йому закритися. На індикаторі відображається заставка і протягом кількох секунд висвічується напруга на акумуляторі. Потім десульфататор переходить до режиму запуску десульфатації.
Перемикання між режимами здійснюється обертанням енкодера «вправо» або «вліво». Щоб змінити параметри, необхідно натиснути кнопку енкодера. При цьому змінний параметр почне блимати. Підтвердження змін також здійснюється натисканням кнопки. Усі змінені параметри зберігаються в незалежній пам'яті мікроконтролера.
Увімкнення генерації здійснюється в режимі запуску десульфатації. При цьому основний індикатор вимикається, а робота десульфататора контролюється світлодіодом. Поки польовий транзистор закритий, конденсатор заряджається через дросель до напруги акумулятора. Потім транзистор відкривається на час виставленої тривалості накопичення енергії. Конденсатор миттєво розряджаються через нього та дросель, через який починає протікати струм. Дросель накопичує енергію. Після закриття польового транзистора струм через дросель не припиняється миттєво, а продовжує протікати вивільняючи накопичену енергію імпульсу високої амплітуди через діод і конденсатор в акумулятор. Цикл повторюється зі встановленою частотою.
Якщо під час запущеної десульфатації повернути ручку енкодера «вправо» або «вліво», на індикаторі протягом 20 сік відобразиться пікова амплітуда імпульсу, віддана в акумулятор. По амплітуді імпульсу можна визначити ступінь сульфатації акумулятора – чим вище амплітуда, тим більший внутрішній опір і тим сильніше сульфатований акумулятор. Напруга імпульсу залежить від частоти десульфатації та тривалості накопичення заряду. Ці значення підбираються експериментально для кожного акумулятора.
Пам'ятка по роботі десульфатора
- На виході десульфатора амплітуда імпульсів може перевищувати середній струм у 3-4 рази, а в деяких випадках до 6-10 разів, їх тривалість залежить від частоти і скважності.
- Без навантаження надовго не включати, можливий перегрів транзисторів.
- Уникати переполюсування при підключенні до АКБ.
- Температура пристрою ри роботі може підніматись до 80 градусів.
- При роботі пристрою контролювати нпругу на акумуляторі, та не перевищувати рекомендовану виробником.
- Для акб 40 - 75 а/г струм на вході більше 2А може пошкодити батарею.
Увага! Десульфататор працює на частоті звукового діапазону, під час десульфатації чути характерний писк дроселя.
Для захисту акумулятора від глибокого розряду в десульфататор передбачена функція автоматичного відключення живлення, поріг напруги якої виставляється користувачем.
Для вимкнення живлення десульфататора вручну необхідно довго натиснути кнопку енкодера в будь-якому режимі роботи. *(для розрядної модифікаці приладу)
Схема генератора, а також вольтметра побудована на мікроконтролері сімейства AVR, що тактується від кварцового резонатора з частотою 8 МГц. Застосування мікроконтролера обумовлено забезпеченням гнучкої перебудови десульфататора шляхом зміни програми без втручання у схему. Інформація про роботу десульфататора відображається на 3-х або 4-розрядному 7-сегментному індикаторі. Управління індикатором здійснюється за допомогою транзисторних ключів.
Резистори R14, R15 утворюють дільник напруги з коефіцієнтом ділення 10 на вході АЦП (вхід PC2), а стабілітрон захищає вхід від перевищення напруги.
Управління роботою десульфататора здійснюється за допомогою енкодера. Діоди VD2, VD3 забезпечують розв'язку порту PB3, до якого підключена кнопка енкодера та електронного вимикача для виключення помилкового спрацьовування кнопки.
Для керування живленням десульфататора зібрана схема електронного вимикача живлення. Цифрова частина схеми запитана від лінійного стабілізатора.